Ile razy w życiu się nasłuchałem “nie mam talentu do języków”, to nawet nie zliczę. Tak samo wypowiedzi typu: “taniec? Niee, to nie dla mnie, nie mam poczucia rytmu.” Lub “Matematyka to nie moja mocna strona, raczej będę humanistą.” Kto wpadł na pomysł, by za każdym razem gdy jakaś czynność człowiekowi z początku wychodzi lub nie wychodzi, to tłumaczyć to zjawisko talentem lub jego brakiem?

Zamiast w talent, wolę wierzyć w motywację, poświęcony czas, otoczenie w jakim jesteśmy i się uczymy, oraz najważniejsze: “spryt” podczas nauki. No bo jednak jest tak, że jedne osoby nauczą się danej czynności w 2 tygodnie, inne potrzebują na to kilka miesięcy, a ktoś jeszcze inny załapie to po jednym dniu.

Bliżej mi jednak do myślenia, że jeśli tylko poświęcimy temu odpowiednią ilość czasu, to możemy osiągnąć w życiu wszystko.

  • Podstawowy krok do walca: 15 minut
  • Podstawowa znajomość hiszpańskiego, by dogadać się w nim z ludźmi na ulicy: 1-3 miesięcy nauki
  • Dobra, techniczna gra w tenisa ziemnego: pół roku regularnej gry
  • Taniec towarzyski na poziomie klasy D, by wystartować w oficjalnych zawodach: 1-2 lata systematycznych treningów
  • Gra w piłkę nożną na poziomie światowym, ot by konkurować z Robertem Lewandowskim: ~20-120 lat nieustannej gry i treningów

Oczywiście, jest to zależne od wielu czynników, czy ktoś będzie grał w piłkę tak dobrze jak Lewandowski już po 20 latach, czy po 120 (co, w tym przypadku, oznacza po prostu, że jest to dla tej osoby niemożliwe).

Ale czy Lewandowski gra dzisiaj w Bayernie tylko dlatego, że ma “talent”? Nie. Spędził na murawie tysiące godzin. I był temu w pełni poświęcony. Być może też dlatego, że nie wychodził na imprezy tak często jak jego koledzy, by być w pełni sił na następnym treningu. Może dlatego, że miał tu i ówdzie szczęście i trafił na dobrych trenerów i kluby, gdzie mógł się szybko doskonalić. Ale z pewnością też dlatego, że nigdy się nie poddawał.

Za każdym razem jak słyszę, że ktoś rezygnuje z danej czynności tylko dlatego, że uznaje że nie ma ku jej predyspozycji czy “talentu”, to uznaję to za jedno: poddanie się na samym starcie.

"I've failed over and over and over again in my life and that is why I succeed."

"I can accept failure, everyone fails at something. But I can't accept not trying."

"You miss 100% of the shots you don't take."

Michael Jordan, jeden z największych sportowców XX wieku

Powiązane linki: